Wizyta Ambasadora Norwegii w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

W ramach trwających w ostatnich dniach (16-19 kwietnia 2015) w Szczecinie obchodów Dni Skandynawskich, Jego Ekscelencja Pan Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Karsten Klepsvik, odwiedził Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie, gdzie od roku realizowany jest nasz polsko-norweski projekt badawczy „SolSorb”, dotyczący wychwytywania CO2 z gazów spalinowych na sorbentach stałych. Panu Ambasadorowi towarzyszył również Radca Handlowy Ambasady, Pan Kjell Arne Nielsen oraz Honorowy Konsul Królestwa Norwegii w Szczecinie – Pan mecenas Jan Antoni Kubiak. Wizyta była bardzo owocna i przebiegała w niezwykle sympatycznej atmosferze. Pan Ambasador przywitał się osobiście z każdym uczestnikiem projektu, co było zaskoczeniem dla biorących w nim udział doktorantów i studentów. Koordynator projektu, prof. Urszula Narkiewicz, przedstawiła skład konsorcjum, cele projektu oraz dotychczasowe osiągnięcia, którymi Pan Ambasador żywo się interesował, zadając serię merytorycznych pytań, między innymi o wpływ emisji CO2 na zmiany klimatyczne oraz o kwestie bezpieczeństwa związane z magazynowaniem tego gazu. Ze względu na krótkotrwały charakter wizyty Goście zwiedzili tylko 2 laboratoria Instytutu – jedno wyposażone w aparaturę pracującą w warunkach ultrawysokiej próżni (spektrometr XPS), gdzie między innymi badany jest skład chemiczny stosowanych w projekcie sorbentów oraz drugie – półprzemysłowe laboratorium do fotochemicznego oczyszczania wody i gazów. Oba laboratoria również wzbudziły żywe zainteresowanie Gości.

Na pożegnanie Pan Ambasador nie wykluczył, że w trakcie przyszłorocznych Dni Skandynawskich w Szczecinie ponownie odwiedzi ZUT, żeby naocznie przekonać się o postępach projektu „SolSorb”.

zd1

zd2

zd3

zd4

The research leading to these results has received funding from the Polish-Norwegian Research Programme operated by the National Centre for Research and Development under the Norwegian Financial Mechanism 2009-2014 in the frame of Project Contract No Pol-Nor/237761/98

logopnrp

logoncbir 77

logong 77

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand